برنامه 1 روزه بازدید از روستای فیلبند

(ارتفاعات جنگلهای چلاو)
****************************
-------------------- ضروریات برنامه --------------------


خدمـــــــــــــات:
مینی بوس یا میدی باس مناسب، تور لیدر، بیمه حوادث گروهی و نهار !!!

نوع برنـــــــامه
:

تفریحی - پیاده روی 

برنامه کوله کشی و پیاده روی سنگین ندارد و افراد (50-10 ساله) می توانند در آن شرکت کنند.


وسایل هــمراه:

- کفش مناسب، لباس مناسب فصل (لباس ضد آب و گرمکن سبک بد نیست)، كلاه و عینک آفتابی، زیرانداز، آب آشامیدنی، فلاسک چای.

- همراه داشتن یک وعده صبحانه و تنقلاب و میوه.


توضیحی اجمالی از نحوه اجرای برنامه:


پس از حرکت و آشنایی با دوستان قبل از رسیدن به فیلبند و در بالای روستای سنگچال توقف خواهیم داشت برای استراحتی کوتاه و صرف صبحانه. مجدداً حرکت می کنیم و قبل از رسیدن به مقصد پیاده شده و باقی مانده مسیر را بصورت پیاده طی می کنم (تقریبا 1 ساعت) بعد از رسیدن به روستا و گشت و گذار در خود روستا دوستان وقت آزاد دارن تا موقع صرف نهار. نهار و استراحت که تمام شد حرکت به سمت تهران. تقریبا و با توجه به ترافیک مسیر 5-4 ساعت در راه برگشت خواهیم بود.
-------------------- توافق نامه --------------------

توافق نامه:

در ابتدای سفر برگه هایی تحت عنوان توافق نامه در اختیار دوستان قرار می‌گیرد کهتنها در صورت امضا این توافق نامه امکان همراهی با گروه برای دوستان میسر می‌باشد. نکته: مفاد توافق نامه در لینک زیر آمده است. از آنجا که ممکن است به هر دلیل گروه موفق به در اختیار گذاردن توافق نامه به شرکت کنندگان نشود لذا اعلام این توافق نامه به منزله پذیرش و امضا آن است. لینک توافق نامه:
http://www.anobanini.net/forum/showthread.php?t=706شرایط کنسل شدن برنامه و انصراف: 


1- جراى صحیح و ایمن برنامه برای برگزارکنندگان در اولویت قرار دارد، لذا در هر مرحله اى، چه قبل و چه در حین سفر، سرپرست برنامه حق کنسل کردن آنرا دارد. 
2- شرایط آب و هوایى در سفرهای طبیعت گردی به دلیل ایجاد شرایط ناایمن می تواند باعث کنسل شدن برنامه گردد. 
3- در صورت کنسل شدن برنامه قبل از شروع، از طرف برگزار کنندگان به هر دلیل، تمام وجه پرداختی بازپرداخت می شود. 
4- در صورت کنسل شدن برنامه، پس از شروع آن، هزینه های صرف شده کسر و باقی آن بازگردانده می شود.
5- در صورت انصراف فرد تا 2 روز قبل از روز اجرای برنامه به میزان 50% مبلغ ثبت نام به ایشان مسترد می‌گردد و بعد از آن نیز هیچ وجهی بازگشت داده نخواهد شد.
 
-------------------- آدرس و کروکی محل حرکت --------------------


زمان: 5:30 صبح روز جمعه 7 مهرماه.
*** لطفا به هیچ وجه تأخیر نكنید وحداقل یک ربع قبل از ساعت حرکتدر محل حضور داشته باشید.

مكان: ضلع غربى میدان ونک.
نشانی: میدان ونک، خیابان برزیل یا توانیر، ابتداى خیابان شهید لاهیجانی یا نیلو.
جهت اطلاع دقیق از نحوه دسترسى به محل از لینك نقشه زیر استفاده كنید: 
http://tinyurl.com/vanakniloo

لطفا براى حضور در برنامه به موارد زیر توجه داشته باشید:

- حتما رسید بانكى خود را همراه داشته باشید و به مسئول برنامه تحویل دهید.
- سعی کنید از کوله های کوچک استفاده کنید تا ترجیحا با خود به داخل وسیله نقلیه ببرید
- به دلیل مشكلات ناشى از ترافیك ممكن است وسیله نقلیه در زمان بازگشت دقیقا در محل حركت توقف نداشته باشد.
- خیابان برزیل و خیابان ولیعصر به سمت میدان ونك یك طرفه مى‌باشند.
-اگر قصد دارید با خودروى شخصى به میدان ونك برسید، توجه داشته باشید دسترسى به خیابان نیلو از خیابان ولیعصر تنها از خیابان هفتم كه در جنوب میدان ونك قرار دارد میسر است. همچنین براى دسترسى از طریق خیابان برزیل مى‌توانید از اتوبان كردستان شمال، اتوبان همت (غرب به شرق) و خیابان عباسپور اقدام كنید. - در محدوده مورد نظر پاركینگ وجود ندارد و تنها امكان توقف خودرو در خیابان‌هاى محدوده وجود دارد كه وجود فضاى خالى براى پارك چندان قطعى نیست. - خودپرداز بانك‌هاى تجارت و سامان در شمال میدان و خودپردازهاى سپه و كشاورزى به ترتیب در ضلع شمال شرقى و شرق میدان ونك در دسترس هستند.
- سرویس بهداشتى در ضلع شرقى میدان ونك موجود است. 


-------------------- بیشتر بدانیم--------------------


موقعیت و تاریخچه:

فیلبند یكی از مرتفع ترین روستاهای ییلاقی استان مازندران است كه در جنوب شهرهای آمل و بابل در بخش بندپی غربی (روستای دیوا) واقع شده است. از سطح دریا حدود 2700 مـــتر ارتفاع داره كه اگه ارتفاع نوک قله اش 3700 مـــتر می باشد.

در فصل بهار و پاییز در یک نیم روز ممكن است همه پدیده های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین كمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لكه ابری مشاهده کرد. تنوع هوا، زیبایی های طبیعت، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز را می توان دید.

فیلبند در تابستان ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد. و در زمستان بطور كلی خالی از سكنه است زیرا شدت سوز و سرما و برف امكان زندگی را غیر ممكن می سازد و در سال قریب ۷ ماه پوشیده از برف است.

فیلبند مردمانی بسیار تنومند و قوی هیكل دارد كه از قدرت بدنیی زیادی برخودارند. وجود فلوئور كافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمانش تأثیر بسزایی دارد؛ بهمین دلیل قادر به انجام كارهای بسیار سخت و طاقت فرسا می باشند. همت عالی و تعصبات قومی در انجام كارهای اجتماعی و عمرانی و تعهد به دین و مذهب از ویژگیهای دیگر مردم سخت كوش فیلبند است. 

از اماكن متبركه و مذهبی فیلبند مسجد ها و دو تكیه قدیمی آن (فیلبند غربی و فیلبند شرقی) را باید نام برد. كه بدلیل خلوص طینت و پاکی نیت سازندگان معتقد این بناها، این دو تكیه از كرامات خاصی برخوردارند و هر ساله دوستداران اهل بیت جهت زیارت و اجابت نذورات خود از شهرهای دور و نزدیک به فیلبند سفر می كنند. 

از محصولات زراعی فیلبند سیب زمینی و چغندر می باشد كه سیب زمینی فیلبند بی شک از مرغوب ترین و خوش خوراک ترین نوع سیب زمینی هاست و در منطقه از معروفیت خاصی برخوردار است. نزدیک ترین راه ارتباطی فیلبند به جاده اصلی راه پرپیچ و خمی است كه از فیلبند بطول 45 كیلومتر بعد از گذشت از روستای سنگچال در كیلومتر 25 جاده هزار آمل-تهران (سه راه منگل) می پیوندد.


برای اطلاع از سایر برنامه های این گروه به آدرس زیر مراجعه بفرمایید: